• 21 marca kolorowe skarpetki - "kocham cię takim, jakim jesteś!"

        • 30.03.2021
        • Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku, również uczniowie naszej szkoły z klas IV – VIII czynnie i z dużym zaangażowaniem przyłączyli się do akcji. Wychowawcy z poszczególnych klas przeprowadzili zajęcia, które miały na celu zwrócić uwagę na godność osób z Zespołem Down. Dodatkowo przesłano referaty dla rodziców.
          To święto jest  nazywane również Dniem Kolorowej Skarpetki. Założenie
          zabawnych skarpetek nie do pary, wyraża tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla osób chorych. Potwierdzeniem zaangażowania ze strony naszych uczniów są prezentowane zdjęcia.

        • ,,Zdrowo i kolorowo witamy wiosnę"

        • 24.03.2021
        • Na leszczynach bazie, w ogródku przebiśniegi, a w klasie 2A zdrowe powitanie Pani Wiosny. Dzieci przygotowały pachnące i kolorowe kanapki wiosenne. Po ich degustacji był czas na deser. Dzieci pełne sił, energii i dobrego nastroju spokojnie mogły pójść na prawdziwe spotkanie z Wiosną. (zdjęcia w galerii)

        • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

        • 24.03.2021
        • Już 1 Kwietnia rozpocznie się

          Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

           

          1 kwietnia na terenie całego kraju rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

          Spisy powszechne są badaniami pełnymi – obejmują całą populację ludności. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

          Spis ludności i mieszkań jest badaniem obowiązkowym, realizowanym co 10 lat w oparciu o przepisy ustawy, a także zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych. Jest to jednocześnie największe przedsięwzięcie statystyczne podejmowane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

          Uzyskane podczas spisu powszechnego dane umożliwią analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w kraju w dowolnych przekrojach terytorialnych.

           

          Spisem objęte są:

          •             osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania,

          •             mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

           

          Metody zbierania danych

          Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy w ramach NSP będzie obowiązkowy. W przypadku jeżeli (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) realizacja samospisu będzie niemożliwa, badanie przeprowadzą rachmistrze – bezpośrednio bądź telefonicznie.

          Metoda obowiązkowa:

          • samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej od 1 kwietnia na stronie internetowej spis.gov.pl. W ramach tej metody Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnią wymagane dane. Respondent może także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska do samospisu w Urzędzie Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1 (po wcześniejszym umówieniu pod numerem telefonu 44 733 51 95), bądź z możliwości „Spisu na żądanie” przeprowadzanego przez infolinię spisową (22 279 99 99) w kanale „Spisz się przez telefon”.

          Metody uzupełniające:

          • wywiad telefoniczny – przeprowadzany od 16 kwietnia wspierany programem komputerowym,

          •             wywiad bezpośredni – przeprowadzany od 16 kwietnia przez rachmistrza spisowego i rejestrowany na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

           

          Zakres zbieranych danych:

          •             charakterystyka demograficzna osób,

          •             aktywność ekonomiczna osób,

          •             poziom wykształcenia,

          •             niepełnosprawność,

          •             migracje wewnętrzne i zagraniczne,

          •             charakterystyka etniczno-kulturowa,

          •             stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

           

          Szczegółowy zakres informacji zbieranych w NSP 2021 dostępny jest w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz.U. poz. 1775 z późn. zm.).

           

          Udział w spisie jest obowiązkowy, a kto  wbrew  obowiązkowi  odmawia  wykonania  obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie (Art. 57 Ustawy o statystyce publicznej).

          Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną, a osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do jej przestrzegania. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.

          Weryfikacja tożsamości rachmistrza spisowego.

          Rachmistrz spisowy, przy wykonywaniu czynności w ramach bezpośredniego wywiadu posługiwać się będzie umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym m.in.: imię i nazwisko oraz zdjęcie rachmistrza spisowego oraz numer identyfikatora. Jego tożsamość można będzie zweryfikować przez kontakt telefoniczny z infolinią spisową GUS:  22 279 99 99, a także w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego.

        • NARODOWE CZYTANIE

        • 19.03.2021
        • 19.03.2021 r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie wybitnego dzieła polskiego romantyzmu –„Balladyny” Juliusza Słowackiego. Dramat został napisany w 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Słowacki stworzył dzieło, przebywając na emigracji. W szkolnym przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy 4b. Chłopcy i dziewczynki odczytali akt pierwszy, scenę trzecią dramatu, w której Kirkor zjawia się w domu Wdowy i poznaje jej córki – Alinę i Balladynę. (zdjęcia w galerii)

        • BEŁCHATOWSKIE LEGENDY

        • 17.03.2021
        • Oliwia Kołodziejczyk z klasy Va zdobyła główną nagrodę w konkursie plastycznym ,,Bełchatowskie Legendy''. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        • OBCHODY DNIA ZIEMI

        • 17.03.2021
        • Klasy 0 – IV

          - obejrzenie dwóch kilkuminutowych filmów ukazujących piękno naszej planety „ Cudowny świat” z komentarzem Davida Attenborough i „ Planeta Ziemia – piękno naszej planety”

          - obejrzenie wybranej prezentacji przygotowanej przez uczniów klas V – VIII

          - wysłuchanie nagrania piosenki pt. ”Moja planeta”   w wykonaniu uczniów klasy 1a

          - wykonanie plakatu nt.  „Chrońmy naszą planetę”

          Klasy V – VI

          - konkurs - przygotowanie prezentacji na temat: „Co zagraża naszej planecie?”.

          Klasy VII – VIII

          - konkurs fotograficzny „ Osobliwości przyrodnicze Bełchatowa i okolic”. 

          Regulaminy konkursów znajdują się na stronie szkoły, zakładka: konkursy.

        • KARTKA WIELKANOCNA DLA ŻOŁNIERZA

        • 10.03.2021
        • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji jaką jest kartka okolicznościowa z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dedykowana żołnierzom pełniącym służbę poza granicami kraju.

        • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

        • 01.03.2021
        • Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.                                                                               Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii.
          Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach.
          Większość zbrodniarzy stalinowskich, którzy wydawali wyroki, uniknęła kary i odpowiedzialności za swoje czyny. Nigdy nie zostali osądzeni. Jest to tragiczny paradoks polskiej historii i wielka niesprawiedliwość.
                                                                                                                                                     Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Powstają o nich wiersze, filmy, piosenki, strony internetowe .

          https://www.cda.pl/video/3178379a6

          https://www.cda.pl/video/3178067dd

          https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/66289,Zolnierze-Niezlomni-Zolnierze-Wykleci-cykl-etiud-filmowych.html

          Zbigniew Herbert jest autorem niezwykłego hołdu dla zapomnianych bohaterów:

          Zbigniew Herbert "Wilki" (fragment)
          Ponieważ żyli prawem wilka
          historia o nich głucho milczy
          pozostał po nich w kopnym śniegu
          żółtawy mocz i ten ślad wilczy
                                                                                                                          szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
          trafiła serce mściwa rozpacz
          pili samogon jedli nędzę
          tak się starali losom sprostać

           

        • WALENTYNKI

        • 14.02.2021
        • 14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii, jak i przyjaźni. Stałym niemalże elementem Święta Zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie kartek walentynkowych. Z tej okazji, jak co roku, zorganizowano pocztę walentynkową. W tym roku w tej zabawie uczestniczyli wyłącznie uczniowie najmłodsi naszej szkoły. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Starsi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w różnych lekcjach i zabawach Walentynkowych, przygotowanych przez nauczycieli. Niektórzy postanowili zaprezentować swoje umiejętności kulinarne i przygotowali walentynkowe smakołyki. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i inwencją twórczą. Zadbali o najdrobniejsze szczegóły i widać, że włożyli dużo serca w ich przygotowanie.

        • BAL KARNAWAŁOWY

        • 11.02.2021
        • A w karnawale, a w karnawale to wszyscy w głowach mają bale. ... W walcu wirują, śmigają w cza-czy, a kto nie tańczy, niech popatrzy!" Podczas balu karnawałowego klasy III b nie tylko tańce, ale i śpiewy...

        • ZABAWY KARNAWAŁOWE

        • 08.02.2021
        • Na przełomie stycznia i lutego najmłodsi uczniowie naszej "Piątki" uczestniczyli w długo oczekiwanych zabawach karnawałowych - z uwagi na pandemię - każda z klas 0 - 3 we własnym gronie. W atrakcyjnych zabawach, konkursach i tańcach brali udział: królewicze, piraci, księżniczki, wróżki oraz bohaterowie bajek, filmów i gier dla dzieci. Dobrej zabawie towarzyszył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. (zdjęcia w galerii)