Zestaw zasad dotyczących korzystania z komputera i Internetu w domu.
- stworzenie listy strony interesujących dzieci (pomocny może być Katalog Bezpiecznych Stron dostępny na stronie www.sieciaki.pl/best).
- nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie (niebezpieczeństwo związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie)
- rozmowa o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania oraz ostrożność przy podawaniu prywatnych danych
Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając prywatne dane zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść ujawnienie swoich danych osobowych.
- nauka weryfikacji znalezionych w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki) oraz uświadomienie dziecku, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne
- zbudowanie zaufania u dziecka (ważne aby dziecko o wszystkim mówiło), któremu zdarzyło się popełnić błąd ( w obawie przed karą boją się do tego przyznać
- docenianie odwagi i zaufania, jakim obdarzyło rodziców
Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć.
- zapoznanie dziecka z netykietą – zasadami dobrego zachowania w Internecie. Przypominaj mu o zasadach dobrego wychowania. W Internecie, podobnie jak w każdej dziedzinie naszego życia obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa, itp. (zasady netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl). Twoje dziecko powinno je znać.
!!!Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również źródłem rozrywki.
!!!Naucz swoje dziecko w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać
z oferowanego przez sieć bogactwa.
Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna,
należy spełnić następujące warunki:
- krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu;
- klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;
- zadbaj o właściwe oświetlenie;
- zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.
Ważne!
Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:
- plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
- przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
- dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
- wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
- monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.
- oświetlenie powinno być ustawione tak, aby światło nie odbijało się w monitorze
- aby skutecznie pracować przy komputerze, musisz zadbać o częste przerwy w pracy, nieprzerwana praca przy monitorze powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut
- przerwę w pracy wykorzystaj na zajęcia ruchowe oraz odpoczynek dla oczu, w tym celu zrób kilka przysiadów oraz spójrz przez okno. Znajdź w oddali zielony obiekt i popatrz na niego przez chwile.
Praca przy komputerze w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób:
- zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku.
- niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni.
- długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów.
- długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor, oraz brak kontaktów z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.
Zapamiętaj!
Stanowisko komputerowe musi być tak przygotowane, aby zapewnić ci bezpieczeństwo oraz przyjemną i komfortową pracę.
https://epodreczniki.pl/a/jak-prawidlowo-pracowac-z-komputerem/DbsUHtyAE