11 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest na świecie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Z tej okazji również w naszej szkole na lekcjach informatyki odbyły się pogadanki, uczniowie oglądali również filmy instruktażowe oraz uczestniczyli w konferencji online dotyczącej bezpiecznego zachowania się w sieci.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
- 09.02.2020
11 lutego 2020 r. (wtorek).
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas najbliższych obchodów chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. W nadchodzącym roku zwrócimy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.Cyberprzemoc (cyberbullying), czyli przemoc z użyciem internetu i telefonów komórkowych (często rówieśnicza), to jedno z poważniejszych i bardziej powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku gimnazjalnym. To na przykład publikowanie ośmieszających filmów i zdjęć, wulgarne i złośliwe komentarze, włamania na konta w serwisach społecznościowych, nękanie telefonami i SMS-ami oraz cały szereg intryg i ataków w sieci. Przemoc w sieci często występuje równolegle z tradycyjną przemocą rówieśniczą, ale specyfika sieci (zasięg, możliwość pozornie anonimowego działania sprawcy) powoduje, że nawet błaha sytuacja może się stać dla dziecka bardzo poważnym doświadczeniem. W skrajnych przypadkach akty cyberprzemocy mogą prowadzić do załamania nerwowego ofiary, a nawet do prób samobójczych.
Co zagraża dzieciom:
Dzieci i młodzież intensywnie korzystają z sieci i możliwości, jakie oferuje. Pamiętajmy jednak, że wciąż są dziećmi – nie zawsze potrafi ą właściwie ocenić zagrożenia i się przed nimi obronić. Jedną z metod usystematyzowania niebezpieczeństw, które mogą dotyczyć dzieci, jest typologia nazywana 5C, od anglojęzycznych określeń zagrożeń:
- Content: niebezpieczne treści, na jakie dzieci i młodzież mogą natrafić w internecie.
- Conduct: niebezpieczne zachowania, w jakie mogą się angażować młodzi ludzie w internecie.
- Contact: niebezpieczne kontakty, jakie dzieci i młodzież mogą nawiązać w sieci.
- Confidentiality: naruszenie prywatności i danych osobowych.
- Commercialisation: zagrożenia związane z aktywnością komercyjną firm online
Ochrona prawna
Anonimowość online jest jedynie pozorem. W większości przypadków policja jest w stanie ustalić kto stoi za nielegalnymi działaniami. To ważna informacja zarówno dla potencjalnych sprawców, ale i ofi ar przemocy lub przestępstw w sieci. Ofi ara przemocy lub przestępstwa w sieci ma prawo oczekiwać skutecznej ochrony w oparciu o obowiązujące przepisy. W przypadku przemocy rówieśniczej w sieci, prawa ofi ar chronią: art. 216 kk (zniewaga), art. 212 kk (zniesławienie), art. 267 i 268a kk (włamanie), art. 190 i 191 kk (groźby), art. 190a kk (nękanie), art. 23 i 24 kc (naruszenie wizerunku dziecka). Kwestie mowy nienawiści regulują art. 257 kk (znieważanie na tle rasowym, wyznaniowym, etnicznym), oraz 256 kk (propagowanie faszyzmu, totalitaryzmu, nawoływanie do nienawiści), jak i wspomniane wcześniej art. 212 i 216 kk. Osoby zaangażowane w seksting mogą w określonych przypadkach podlegać przepisom prawa regulującym kwestie produkowania, prezentowania lub rozpowszechniania pornografii i dziecięcej (art. 202 kk). Konsekwencje prawne grożą również za dosyć powszechne wśród młodych ludzi wykorzystywanie cudzej własności intelektualnej, choćby w formie plagiatów prac szkolnych lub ściąganie plików (programów, filmów, muzyki) z nielegalnych źródeł (art. 78, 79, 115 Ustawy o prawach autorskich)…
Podstawowe wskazówki dla rodzica dziecka rozpoczynającego przygodę z internetem
- Rozmawiaj z dzieckiem, mów mu o zagrożeniach, na które może natrafić w internecie. Naucz je, jak może sobie poradzić, jeśli będzie miało kontakt ze szkodliwymi treściami lub nieprzyjemnym zachowaniem innego internauty. Zainteresowanie dorosłego daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i wykształca dobre nawyki korzystania z sieci i sprzętu elektronicznego.
- Bardzo duże znaczenie ma to, w jaki sposób sam używasz internetu i urządzeń elektronicznych. Jesteś dla swojego dziecka przykładem. Dobre przyzwyczajenia i nawyki mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i wykorzystywania nowych technologii.
- Ustal z dzieckiem z jakich serwisów, usług internetowych i innych aktywności online może korzystać. Ustal zasady, powiedz mu, czego od niego oczekujesz. Ważne, by zasady te były adekwatne do wieku dziecka.
- Ustal czas, który wolno dziecku spędzić w sieci, przy komputerze, tablecie lub konsoli gier i konsekwentnie pilnuj przestrzegania tych ustaleń.
- Stosuj programy filtrujące treści, zabezpieczenia w przeglądarkach, oprogramowanie kontroli rodzicielskiej we wszystkich urządzeniach, które na to pozwalają (komputer, tablet, smartfon, smart TV). Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń przed złośliwym oprogramowaniem.
- Korzystajcie wspólnie z komputera lub tabletu – zawsze dziecko razem z rodzicem. Sprzęt elektroniczny nie może dziecku niczego zastępować: nie może być nagrodą, uspokajać, być sposobem na nudę lub brak kontaktu z rodzicami.
- Warto przeglądać strony, z których może korzystać dziecko i sprawdzać, w jakie miejsca sieci prowadzą.
- Nie traktuj sprzętu elektronicznego i internetu jako jedynego sposobu spędzania wolnego czasu przez twoje dziecko. Pomyśl o innych zajęciach, również ruchowych, w które warto angażować dziecko. Zadbaj, by miało znajomych i spotykało się z nimi w realnym świecie.
- Rozmawiaj z dzieckiem o grach i stronach, z których korzysta. Wspólnie z nim odkrywaj możliwości nauki i zabawy, jakie oferuje internet. Na bieżąco oceniaj, co jest dla dziecka dobre, a co nie.
- Rozmawiaj o tym, co się dzieje online. Dziecko poznaje świat przez bezpośredni kontakt, towarzyszące temu słowa nadają mu znaczenie. Młodym ludziom często brakuje umiejętności oceny i selekcjonowania informacji znalezionych w sieci. Dzięki obecności rodziców i rozmowie z nimi dzieci mają możliwość uczenia się tego, co jest wiarygodne i sprawnego korzystania z zasobów online.
- Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób, które spotykają w sieci. Jeśli zgadzasz się na kontakty dziecka z osobami poznanymi w internecie, monitoruj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje. Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na twoją pomoc.
- Jeśli jesteś świadkiem podejrzanej sytuacji, w której bierze udział twoje dziecko, rozmawiaj z nim, daj mu poczucie, że ma w tobie oparcie. Razem szukajcie najlepszego wyjścia. Nie zostawiaj dziecka sam na sam z jego problemami. Nawet tymi, które wydają ci się niepoważne, bo istnieją wyłącznie w internetowym świecie. Pamiętaj, że to tylko dziecko – może mu brakować dystansu nawet do tak błahych spraw, jak natrętne wpisy internetowego trolla.
- Umieść komputer w ogólnodostępnym miejscu, by wiedzieć, co robi twoje dziecko w internecie.
BEZPIECZNE MEDIA - PORADNIK DLA RODZICÓW
- 05.02.2020
PAMIĘTAMY
- 26.01.2020
Nasi uczniowie uczcili pamięć bohaterów Powstania Styczniowego. Z tej okazji uczestniczyli w miejskich uroczystościach związanych z 157 rocznicą wybuchu zrywu narodowowyzwoleńczego. Uroczystości rozpoczęły się w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach mszą św. w intencji poległych powstańców. Uczniowie i absolwenci naszej szkoły zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, oparty na utworach o tematyce historyczno-patriotycznej. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na stary cmentarz w Grocholicach, gdzie odbyła się druga część uroczystości.
FERIE W SZKOLE
- 26.01.2020
Pierwszy dzień ferii uczniowie rozpoczęli od seansu filmowego w kinie-„Toy Story 4”. Następnie po powrocie do szkoły przyszedł czas na gry i zabawy w sali gimnastycznej. Drugi dzień mocno na sportowo: basen, siatkówka, hokej ... Trzeci dzień uczniowie spędzili na lodowisku oraz wzięli udział w zajęciach plastyczno-technicznych. Powstały plakaty na temat: "Szkodliwy wpływ używek na organizm ludzki". W czwartek wizyta w pierogarni, gdzie uczniowie mieli okazję własnoręcznie ulepić pierogi. Następnie udali się do Muzeum, w którym stworzyli małe dzieła sztuki. Piąty dzień uczniowie spędzili na trampolinach. Pierwszy tydzień ferii był pełen atrakcji i wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci uczniów.
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
- 12.01.2020
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 28. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szkolny Klub Wolontariatu z dużym zaangażowaniem włączył się w zbiórkę pieniążków „dla dziecięcej medycyny zabiegowej m.in. na zakup najnowocześniejszych urządzeń wykorzystywanych w chirurgii ogólnej, kardiochirurgii oraz neurochirurgii dla ratowania życia i zdrowia dzieci. Zebrane pieniądze zasiliły konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w akcji
REGIONALNY MARSZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
- 12.01.2020
Nasi uczniowie i nauczyciele uczcili pamięć bohaterów Powstania Styczniowego. Z tej okazji uczestniczyli w Regionalnym Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku. Uczestnicy marszu wyruszyli sprzed Urzędu Miasta w Bełchatowie do Grocholic, gdzie złożono kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych. Następnie uczestniczyli w mszy świętej, po której wyruszyli w dalszy marsz przez Oleśnik do Kurnosa Drugiego.
ZABAWY W KLASIE IIIB
- 12.01.2020
10 stycznia to ostatni dzień przed feriami. Uczniowie klasy IIIb, aby zachować miłe wspomnienia ze wspólnej pracy i nacieszyć się swoją obecnością z kolegami i koleżankami zorganizowali dzień ,,wspólnej zabawy i gier''. Każdy uczeń zaangażował się w zabawę, przyniósł swoje ulubione gry i zabawki. Razem świetnie się bawili, rozwijali swoje umiejętności zgodnej zabawy, ćwiczyli pamięć i logiczne myślenie. Każdy uczeń miał radosną, uśmiechniętą minkę. Na zakończenie wychowawczyni poczęstowała wszystkich słodkościami.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
- 07.01.2020
W dniu 7.01.2020r. uczniowie klasy Ia i Ib zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki szkolnej. Podczas spotkania dowiedzieli się w jaki sposób będą wypożyczać książki, zapoznali się z regulaminem i układem książek w bibliotece. Na zakończenie złożyli uroczyste ślubowanie i zobowiązali się być wzorowymi czytelnikami. Wszyscy wypożyczyli książki i na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece otrzymali pamiątkowy dyplom. Godziny pracy biblioteki szkolnej:
- poniedziałek 7:30-11:30
- wtorek 7:30-11:20 i 14:50-15:50
- środa 11:00-13:00
- czwartek 10:00 - 12:05
- piątek 10:00-12:05
Zapraszamy!
JASEŁKA
- 01.01.2020
Boże Narodzenie to czas, który łączy, zapomina się o sporach i nieporozumieniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter nadchodzących świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wystawili Jasełka pt. "Wigilii moc". Bożonarodzeniowe Jasełka w wykonaniu dzieci z klas od I-VIII wprowadziły wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój. Aktorzy swym pięknym występem podbili serca publiczności i wywołali wiele wzruszeń...
WIGILIA W IIIB
- 01.01.2020
18 grudnia uczniowie klasy IIIb wraz z rodzicami przygotowali wigilię klasową. Przy samodzielnie przygotowanych stołach dekoracjach wszyscy zajęli miejsca. Wcześniej składali sobie piękne życzenia, nikogo nie pomijając. Słodkie wypieki, owoce spożywali w obecności dwóch mam: p.Marioli i p.Ilony. Wspólnie śpiewali kolędy, rozmawiali. To był niezapomniany dzień.
WIGILIA W VA
- 01.01.2020
Spotkanie wigilijne w klasie Va odbyło się 19 grudnia. Dzięki zaangażowaniu wspaniałych rodziców klasowe ławki zamieniły się w świąteczne stoły zastawione słodyczami, owocami i przepysznymi ciastami. Uczestnicy uroczystości połamali się opłatkiem i złożyli sobie jak najlepsze, płynące niewątpliwie z głębi serca życzenia. Jak przystało na wieczerzę wigilijną po posiłku nadszedł czas na wspólne, radosne kolędowanie. Wigilia klasowa upłynęła w atmosferze wzajemnej życzliwości i pokoju, a co do złożonych życzeń...miejmy nadzieję, że spełnią się wszystkie!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie