KORONAWIRUS
- 04.03.2020
SZANOWNI RODZICE:
--> PROSIMY o porozmawianie z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
--> PROSIMY o nieposyłanie przeziębionych i chorych dzieci do szkoły;
--> Jeśli nie mieliście Państwo i Państwa dziecko kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
--> Jeśli Państwa dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, PROSIMY bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
--> Rdzice dziecka do 8. roku życia! W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się Państwu zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);--> W przypadku dodatkowych wątpliwości PROSMY dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
KLASOWY KONKURS TALENTÓW
- 01.03.2020
W piątek 28 lutego w klasie IIb został zorganizowany Klasowy Konkurs Talentów. Wszyscy uczniowie mogli zaprezentować się w tym, w czym czują się najlepiej, a także podzielić się z innymi swoimi pasjami i opowiedzieć ciekawostki o swoich zainteresowaniach. Gościnnie na widowni oraz w jury zasiedli starsi koledzy i koleżanki z klasy IIIa wraz z wychowawczynią. Nie zabrakło śmiechu i wspaniałej zabawy. Dodatkowo uczniowie mogli się także wiele nauczyć od swoich występujących kolegów. Był pokaz akrobatyki, tańca, a nawet jazda na łyżworolkach, gra na ukulele oraz keyboardzie, pokaz karate i gry w szachy. Dzięki występom klasy drugiej inni uczniowie dowiedzieli się jak zrobić kolorowego slime oraz co oznaczają poszczególne sprawności i oznaczenia na mundurze harcerskim.Dla wszystkich występujących jeszcze raz ogromne brawa!
BRACTWO RYCERSKIE KERIN
- 01.03.2020
27 i 28 lutego odwiedzili nasza szkołę Panowie z Bractwa Rycerskiego KERIN. Tego dnia nasi uczniowie przeniesieni zostali w odległe czasy, aby w ramach żywych lekcji historii poznać dawne czasy naszej ojczyzny. Goście poprowadzili nas przez trudną i ekscytującą historię naszego kraju. Angażując do współpracy wielu uczniów, przybliżyli wiedzę na temat ORŁA BIAŁEGO i II WOJNY ŚWIATOWEJ. Uczniowie kl. 0 – III usłyszeli jeszcze raz legendę o Lechu, Czechu i Rusie, dowiedzieli się jak wyglądała historia białego orła i od kiedy stał się naszym godłem. Zobaczyli również broń i zbroje z poszczególnych epok. Uczniowie kl. IV – VIII przenieśli się w lata II wojny światowej. Utrwalili wiadomości dotyczące getta, obozów koncentracyjnych, poznali sylwetki o.Maksymiliana Kolbe i Witolda Pileckiego, mogli wcielić się w żołnierzy zakładając mundury. Dużo, znanych i nieznanych, informacji podanych z dozą humoru z pewnością zapadnie w pamięć wszystkim uczniom. Współtworzenie lekcji z uczestnikami pokazu jest najtrafniejszą formą nauczania, a przedmiot jakim jest historia nabiera innego wymiaru.
LEKCJE Z TEMIDĄ
- 01.03.2020
Dnia 28.02.2020r. w godzinach 7:30-13:00 w naszej szkole odbyły się ,,Lekcje z Temidą’’. Jest to nieodpłatny program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy, świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży klas szóstych, siódmych i ósmych. Zajęcia były prowadzone przez osoby, które na co dzień związane są z tworzeniem i stosowaniem prawa. ,,Lekcje z Temidą’’ organizuje Fundacja Altum. Program finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
KONKURS NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI
- 01.03.2020
W tym roku już piąty raz biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na zakładkę do książki. Wpłyneło 67 zakładek wykonanych przez uczniów klas 0-VIII. Uczniowie wykazali się pomysłowością, różnorodną techniką wykonania oraz oyginalnością ujęcia tematu. Oto nagrodzeni uczniowie: I miejsce Lena Deptuła i Zofia Pietryniak, II miejsce Oktawia Frączkowska i Julia Herudzińska, III miejsce Michalina Wojdala i Stanisław Hulbój, wyróżnienia: Filip Lang i Lena Stroszajn. W klasach starszych I miejsce Patryk Pożycki, II miejsce Amelia Agata, Alicja Morawiec i Alicja Kępa, wyróżnienia: Jan Hulbój, Kacper Kociuga, Oliwia Kołodziejczyk i Nikola Nowatkowska. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok do wzięcia udziału w tym konkursie.
SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ
- 01.03.2020
25.02.2020 r. odbył się Szkolny Turniej Piłki Siatkowej dla dziewcząt i chłopców r. 2007 i mł. I miejsce - Łukasz Jasiński, Maksymilian Stanowski, Dawid Szczepocki II miejsce - Oliwia Galoch, Ivet Majchrowska, Amelia Puchalska III miejsce - Maja Lalek, Oliwia Matyśkiewicz, Karolina Sobótkowska. Gratulujemy
DZIEŃ OTWARTY
- 24.02.2020
W piątek 21 lutego w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się Dzień Otwarty. Wydarzenie adresowane było do dzieci i rodziców zainteresowanych rozpoczęciem nauki w naszej szkole. Rodzice ze swoimi pociechami mieli wyjątkową okazję, aby zapoznać sie z ofertą dydaktyczną i lokalową szkoły, jak również poznać nauczycieli oraz osoby pracujące w SP nr 5. Dla przybyłych gości organizatorzy przygotowali moc atrakcji, słodki poczęstunek, a dodatkowo każdy mały zwiedzający otrzymał drobny upominek.
WALENTYNKI
- 24.02.2020
14 lutego upłynął w naszej szkole w atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek. Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Samorząd Uczniowski przygotował kartki walentynkowe dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Dodatkowo w tym dniu nauczyciele przygotowali ciekawe zajęcia o tematyce Walentynkowej, zorganizowali zabawy i zajęcia integracyjne.
DZIEL SIĘ UŚMIECHEM
- 12.02.2020
W miesiącach wrzesień 2019 – luty 2020 w naszej szkole realizowany był program profilaktyczny Polskiego Czerwonego Krzyża „Dziel się uśmiechem” w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. W ramach tego projektu przygotowane i przeprowadzone zostały zajęcia, których celem było zawarcie kontraktu z dziećmi dotyczącego udziału w zajęciach oraz przekazanie wiedzy na temat zębów i ich funkcji. Uczniowie w czasie trwania spotkań korzystali z zeszytu ćwiczeń, kart pracy oraz filmu edukacyjnego „Bajka o Królewnie”. Na tablicy informacyjnej dla rodziców zostały zamieszczone informacje o programie i sposobach ich realizacji.
W programie wzięło udział 95 dzieci z naszej szkoły klasy I, II oraz III. Uczniowie otrzymali pakiety z przyborami niezbędnymi do higieny jamy ustnej: szczoteczką, pastą do zębów oraz bezcukrową gumą do żucia. W zestawie znalazły się również zeszyty edukacyjne przekazujące rzeczowe informacje o higienie jamy ustnej, zdrowym odżywianiu oraz znaczeniu aktywnego stylu życia. Dzieci chętnie uczestniczą w spotkaniach przygotowanych dla nich w ramach programu.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
- 11.02.2020
11 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest na świecie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Z tej okazji również w naszej szkole na lekcjach informatyki odbyły się pogadanki, uczniowie oglądali również filmy instruktażowe oraz uczestniczyli w konferencji online dotyczącej bezpiecznego zachowania się w sieci.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
- 09.02.2020
11 lutego 2020 r. (wtorek).
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas najbliższych obchodów chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. W nadchodzącym roku zwrócimy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.Cyberprzemoc (cyberbullying), czyli przemoc z użyciem internetu i telefonów komórkowych (często rówieśnicza), to jedno z poważniejszych i bardziej powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku gimnazjalnym. To na przykład publikowanie ośmieszających filmów i zdjęć, wulgarne i złośliwe komentarze, włamania na konta w serwisach społecznościowych, nękanie telefonami i SMS-ami oraz cały szereg intryg i ataków w sieci. Przemoc w sieci często występuje równolegle z tradycyjną przemocą rówieśniczą, ale specyfika sieci (zasięg, możliwość pozornie anonimowego działania sprawcy) powoduje, że nawet błaha sytuacja może się stać dla dziecka bardzo poważnym doświadczeniem. W skrajnych przypadkach akty cyberprzemocy mogą prowadzić do załamania nerwowego ofiary, a nawet do prób samobójczych.
Co zagraża dzieciom:
Dzieci i młodzież intensywnie korzystają z sieci i możliwości, jakie oferuje. Pamiętajmy jednak, że wciąż są dziećmi – nie zawsze potrafi ą właściwie ocenić zagrożenia i się przed nimi obronić. Jedną z metod usystematyzowania niebezpieczeństw, które mogą dotyczyć dzieci, jest typologia nazywana 5C, od anglojęzycznych określeń zagrożeń:
- Content: niebezpieczne treści, na jakie dzieci i młodzież mogą natrafić w internecie.
- Conduct: niebezpieczne zachowania, w jakie mogą się angażować młodzi ludzie w internecie.
- Contact: niebezpieczne kontakty, jakie dzieci i młodzież mogą nawiązać w sieci.
- Confidentiality: naruszenie prywatności i danych osobowych.
- Commercialisation: zagrożenia związane z aktywnością komercyjną firm online
Ochrona prawna
Anonimowość online jest jedynie pozorem. W większości przypadków policja jest w stanie ustalić kto stoi za nielegalnymi działaniami. To ważna informacja zarówno dla potencjalnych sprawców, ale i ofi ar przemocy lub przestępstw w sieci. Ofi ara przemocy lub przestępstwa w sieci ma prawo oczekiwać skutecznej ochrony w oparciu o obowiązujące przepisy. W przypadku przemocy rówieśniczej w sieci, prawa ofi ar chronią: art. 216 kk (zniewaga), art. 212 kk (zniesławienie), art. 267 i 268a kk (włamanie), art. 190 i 191 kk (groźby), art. 190a kk (nękanie), art. 23 i 24 kc (naruszenie wizerunku dziecka). Kwestie mowy nienawiści regulują art. 257 kk (znieważanie na tle rasowym, wyznaniowym, etnicznym), oraz 256 kk (propagowanie faszyzmu, totalitaryzmu, nawoływanie do nienawiści), jak i wspomniane wcześniej art. 212 i 216 kk. Osoby zaangażowane w seksting mogą w określonych przypadkach podlegać przepisom prawa regulującym kwestie produkowania, prezentowania lub rozpowszechniania pornografii i dziecięcej (art. 202 kk). Konsekwencje prawne grożą również za dosyć powszechne wśród młodych ludzi wykorzystywanie cudzej własności intelektualnej, choćby w formie plagiatów prac szkolnych lub ściąganie plików (programów, filmów, muzyki) z nielegalnych źródeł (art. 78, 79, 115 Ustawy o prawach autorskich)…
Podstawowe wskazówki dla rodzica dziecka rozpoczynającego przygodę z internetem
- Rozmawiaj z dzieckiem, mów mu o zagrożeniach, na które może natrafić w internecie. Naucz je, jak może sobie poradzić, jeśli będzie miało kontakt ze szkodliwymi treściami lub nieprzyjemnym zachowaniem innego internauty. Zainteresowanie dorosłego daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i wykształca dobre nawyki korzystania z sieci i sprzętu elektronicznego.
- Bardzo duże znaczenie ma to, w jaki sposób sam używasz internetu i urządzeń elektronicznych. Jesteś dla swojego dziecka przykładem. Dobre przyzwyczajenia i nawyki mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i wykorzystywania nowych technologii.
- Ustal z dzieckiem z jakich serwisów, usług internetowych i innych aktywności online może korzystać. Ustal zasady, powiedz mu, czego od niego oczekujesz. Ważne, by zasady te były adekwatne do wieku dziecka.
- Ustal czas, który wolno dziecku spędzić w sieci, przy komputerze, tablecie lub konsoli gier i konsekwentnie pilnuj przestrzegania tych ustaleń.
- Stosuj programy filtrujące treści, zabezpieczenia w przeglądarkach, oprogramowanie kontroli rodzicielskiej we wszystkich urządzeniach, które na to pozwalają (komputer, tablet, smartfon, smart TV). Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń przed złośliwym oprogramowaniem.
- Korzystajcie wspólnie z komputera lub tabletu – zawsze dziecko razem z rodzicem. Sprzęt elektroniczny nie może dziecku niczego zastępować: nie może być nagrodą, uspokajać, być sposobem na nudę lub brak kontaktu z rodzicami.
- Warto przeglądać strony, z których może korzystać dziecko i sprawdzać, w jakie miejsca sieci prowadzą.
- Nie traktuj sprzętu elektronicznego i internetu jako jedynego sposobu spędzania wolnego czasu przez twoje dziecko. Pomyśl o innych zajęciach, również ruchowych, w które warto angażować dziecko. Zadbaj, by miało znajomych i spotykało się z nimi w realnym świecie.
- Rozmawiaj z dzieckiem o grach i stronach, z których korzysta. Wspólnie z nim odkrywaj możliwości nauki i zabawy, jakie oferuje internet. Na bieżąco oceniaj, co jest dla dziecka dobre, a co nie.
- Rozmawiaj o tym, co się dzieje online. Dziecko poznaje świat przez bezpośredni kontakt, towarzyszące temu słowa nadają mu znaczenie. Młodym ludziom często brakuje umiejętności oceny i selekcjonowania informacji znalezionych w sieci. Dzięki obecności rodziców i rozmowie z nimi dzieci mają możliwość uczenia się tego, co jest wiarygodne i sprawnego korzystania z zasobów online.
- Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób, które spotykają w sieci. Jeśli zgadzasz się na kontakty dziecka z osobami poznanymi w internecie, monitoruj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje. Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na twoją pomoc.
- Jeśli jesteś świadkiem podejrzanej sytuacji, w której bierze udział twoje dziecko, rozmawiaj z nim, daj mu poczucie, że ma w tobie oparcie. Razem szukajcie najlepszego wyjścia. Nie zostawiaj dziecka sam na sam z jego problemami. Nawet tymi, które wydają ci się niepoważne, bo istnieją wyłącznie w internetowym świecie. Pamiętaj, że to tylko dziecko – może mu brakować dystansu nawet do tak błahych spraw, jak natrętne wpisy internetowego trolla.
- Umieść komputer w ogólnodostępnym miejscu, by wiedzieć, co robi twoje dziecko w internecie.
BEZPIECZNE MEDIA - PORADNIK DLA RODZICÓW
- 05.02.2020
PAMIĘTAMY
- 26.01.2020
Nasi uczniowie uczcili pamięć bohaterów Powstania Styczniowego. Z tej okazji uczestniczyli w miejskich uroczystościach związanych z 157 rocznicą wybuchu zrywu narodowowyzwoleńczego. Uroczystości rozpoczęły się w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach mszą św. w intencji poległych powstańców. Uczniowie i absolwenci naszej szkoły zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, oparty na utworach o tematyce historyczno-patriotycznej. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na stary cmentarz w Grocholicach, gdzie odbyła się druga część uroczystości.
Archiwum Aktualności