• Spójrz Inaczej

• Informacja o realizacji programu dla rodziców uczniów klasy V

SPÓJRZ INACZEJ klasa V

„Spójrz Inaczej” - program znajduje się w bazie programów rekomendowanych w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.

Cel: wspieranie rozwoju osobowości ucznia i jego zdolności przystosowania się społecznego.

Program wychowawczo‐profilaktyczny autorstwa: Andrzeja Kołodziejczyka, Ewy Czemierowskiej i Tomasza Kołodziejczyka   kładzie głównie nacisk na rozwój osobowości ucznia oraz jego zdolności przystosowania się  społecznego poprzez trenowanie ważnych umiejętności  życiowych.

Program jest realizowany od klasy IV do klasy VI podczas spotkań odbywających się co drugi tydzień (godzina wychowawcza). Program obejmuje na wszystkich poziomach wieku następujące bloki tematyczne:

• Postrzeganie siebie i swoich uczuć  (rozpoznawanie i wyrażanie uczuć, rozumienie i akceptowanie uczuć własnych i cudzych)

• Budowanie poczucia własnej wartości

• Uczestnictwo w grupie (doświadczenia przeżywane w kontaktach z ludźmi)

• Rozwiązywanie problemów (określanie różnicy zdań, akceptowanie różnic, poszukiwanie rozwiązań)

• Dbanie o własne zdrowie (codzienne nawyki korzystne lub niekorzystne dla zdrowia, odpowiedzialność za własne zdrowie) i profilaktyka uzależnień

Zajęcia z dziećmi są poprzedzone przekazaniem rodzicom powyższych informacji dotyczących realizacji programu w klasie IV.