• Projekt ekologiczny

        • Projekt ekologiczny Opowieści Parków Krajobrazowych Ziemi Łódziej jest realizowany od 1.04.2014r. do 24. 06. 2014r. jego łączna wartość to 13 400zł, z czego kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Łódzi to 12 060zł, natomiast kwota dofinansowania przez Urząd Miasta Bełchatowa to 1 340zł.

          Głównym celem programu jest przedstawienie parków krajobrazowych – obszarów objętych ochroną z powodu wartości przyrodniczych i kulturowych, znajdujących się na obszarze województwa łódzkiego – naszego najbliższego regionu. Ukazanie ich osobliwości, charakterystycznych przykładów fauny i flory, cech krajobrazu oraz atrakcji turystycznych. Ważnym zadaniem jest również kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody, już od najmłodszych lat życia. Program przeznaczony jest do realizacji w klasach   0 – VI i będą w nim brali udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Bełchatowie.

          Podstawa programowa w edukacji wczesnoszkolnej zakłada wychowanie do rozumienia i poszanowania przyrody ożywionej i nieożywionej. Uczeń kończący pierwszy etap edukacji powinien poradzić sobie z opisaniem życia w wybranych ekosystemach, nazwać charakterystyczne elementy krajobrazu, wymienić i rozpoznać rośliny i zwierzęta typowe dla wybranych regionów kraju. Powinien podejmować działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku. Według założeń podstawy programowej edukacja przyrodnicza powinna być realizowana w środowisku naturalnym, poza szkołą. Edukacja przyrodnicza w klasach IV – VI również zwraca uwagę na poszanowanie przyrody, kładzie nacisk na zachowania zgodne z obowiązującym zasadami oraz działania uczniów na rzecz ochrony przyrody. Uczeń kończący szkołę podstawową między innymi powinien rozpoznać składniki krajobrazu, scharakteryzować wybrany krajobraz, powinien znać formy ochrony przyrody stosowane w Polsce, gatunki objęte ochroną, powinien wskazać na mapie parki narodowe oraz podać przykłady rezerwatów.

          Program ten ma na celu realizację wymienionych zadań w naturalnym środowisku, podczas wycieczek zaplanowanych dla poszczególnych grup wiekowych.

           

           

          WYCIECZKA PO ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ

           

          25 kwietnia odbyła się wycieczka klas I i II, podczas której uczniowie zwiedzili: zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie – położony w Podklasztorzu, Niebieskie źródła w Tomaszowie Mazowieckim, bunkry z okresu II wojny światowej w Konewce, Skansen rzeki Pilicy, ruiny zamku w Inowłodzu oraz Groty Nagórzyckie. Zdjęcia w galerii.

           

          WYCIECZKA DO PRZEDBORSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

          23 maja odbyła się wycieczka do przepięknego Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie klas IV - VI mięli okazję odwiedzić Rezerwat Murawy Dobromierskiej, który jest najbogatszym skupiskiem roślin stepowych w całej północnej części Wyżyny Środkowopolskiej oraz Rezerwat Przyrody Bukowa Góra, w którym znajduje się przepiękny naturalny, stary las bukowy.

           

          Załęczański Park Krajobrazowy

          30 maja 2014 odbyła się wycieczka do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje północno-wschodnią część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zwanej Jurą Polską, mieszcząc się pomiędzy Działoszynem a Wieluniem. Rozciąga się wzdłuż niezwykle malowniczego Wielkiego Łuku Warty. Uczniowie klas III-VI mieli możliwość odwiedzić  Górę Świętej Genowefy, Żabi Staw oraz Kamieniołom w Lisowicach. 

           

          WYCIECZKA DO LASU ŁAGIEWNICKIEGO
          10 czerwca 2014 r. uczniowie z klas "0" - III uczestniczyli w wycieczce do "Lasu Łagiewnickiego". W czasie wycieczki odbyły się zajęcia ekologiczno - przyrodnicze. Dzieci za pomocą lup obserwowały porosty, mchy, grzyby i korę drzew. Przy pomocy urządzeń do wykrywania metali szukały ukrytych monet, brały udział w maskujących podchodach. Ponadto poznały najciekawsze ostępy Lasu Łagiewnickiego podczas przejażdżki bryczką. Dużym zainteresowaniem cieszyły się "Doświadczenia chemiczne" z czarodziejem Bartolomeo. Zdjęcia w galerii.
           

          WYCIECZKA DO BOLIMOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

          13 czerwca odbyła się wycieczka klas V i VI do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie zwiedzali dorzecze Rawki, gdzie mogli zobaczyć łabędzie, żerowiska i tamy zbudowane przez bobry. Dużą atrakcją była nauka rozróżniania ptaków leśnych po ich śpiewie oraz obserwacja życia mrówek jako owadów społecznych. Kolejnym miejscem odwiedzonym przez wycieczkowiczów był Park w Arkadii, w którym zachwycała Świątynia Diany. Największym zainteresowaniem cieszyły się lekcje "Zabytki zbytki" i "Tworzenie zielnika" w oranżerii i w Pałacu w Nieborowie.

           

          PODSUMOWUJĄCY PROJEKT KONKURS PRZYRODNICZY

          Dziś, 24 czerwca odbył się konkurs przyrodniczy podsumowujący projekt ekologiczny "Opowiści Parków Krajobrazowych Ziemi Łódzkiej". W I etapie konkursu uczestniczyli wszyscy uczniowie i musieli oni rozwiązać test wiedzowy. Dziś na sali spotkali się najlepsi uczestnicy, którzy w czasie 6 konkurencji rywalizowali o miejsca na podium. Musieli się oni wykazać szczegółową wiedzą o zwierzętach i roślinach występujących w parkach krajobrazowych.

           

           

          Szkoła Podstawowa nr 5 im ŻWP w Bełchatowie zrealizowała od 1 kwietnia do 31 października 2013r program edukacji ekologicznej ph "Nasza planeta Ziemia"

          Wartość ogólna zadania wynosiła 27000zł. Kwota dofinansowana z WFOŚ i GW w Łodzi - 24 000zł Kwota dofinansowana przez Urząd Miasta Bełchatowa - 3 000zł

          Program adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Bełchatowie z klas 0- III. Składał się z 4 podstawowych treści programowych:1. Ziemia Nasza Planeta, 2. Litosfera - wierzchnia warstwa skorupy ziemskiej, 3. Hydrosfera - zasoby wody na kuli ziemskiej, 4. Atmosfera - gazowa powłoka ziemi. Wszystkie zagadnienia w zakresie podstawowym były realizowane podczas lekcji, a zagadnienia rozszerzone kontynuowane były na zajęciach pozalekcyjnych.

           

          Zrealizowano nstp działania:

          WYCIECZKA DO ŁODZI

          18 października klasy I - III odbyły kolejną (także finansowaną przez WFOŚiGW) wycieczkę - tym razem do Łodzi. Dzeci mogły podziwiać różne gatunki roślin rosnące w Ogrodzie Botanicznym. Niesamowite wrażenie dawały pięknie przebarwione jesienne liście drzew i krzewów. Dzieci odwiedziły także Ogród Zoologiczny. Końcową atrakcją było poznanie roślin ciepłolubnych w Palmiarni

           

          WYCIECZKA DO ZOO SAFARI W BORYSEWIE

          11 października uczniowie klas 0 - III odwiedzili Zoo Safari w Borysewie. Odwiedziny rozpoczęły się jazdą specjalną Zookolejką, z okien której dzieci podziwiały przeróżne gatunki zwiarząt. Później uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych. Ogromną atrakcą była jazda na kucyku oraz karmienie zwierząt. Dzień pełen wrażeń zakończył się zabawami w Figlarni. Wyprawa ta mogła się odbyć dzięki finansowemu wsparciu
          przez WFOŚiGW.

           

          WYCIECZKA PO ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ KLAS 0- III

          24 września odbyła się wycieczka klas 0 - III, podczas której uczniowie zwiedzili Niebieskie źródła w Tomaszowie Mazowieckim, bunkry z okresu II wojny światowej w Konewce, Skansen rzeki Pilicy, ruiny zamku w Inowłodzu oraz Groty Nagórzyckie. Wycieczka mogła się odbyć dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi.

           

          WYCIECZKA DO PARKU JURAJSKIEGO W KOŁACINKU
          28 czerwca odbyła się wycieczka do Kołacinka, podczas której dzieci mogły dowiedzieć się więcej o czasach prehistorycznych, poznać nazwy dinozaurów oraz uczestniczyły w lekcji o tematyce ekologicznej.

           

          TYDZIEŃ W KLASACH I - III POD HASŁEM "NASZA PLANETA ZIEMIA" W dniach 21 - 25 zrealizowano szereg zajęć, w czasie których uczniowie mogli wiele się dowiedzieć o przyrodzie nas otaczającej. Zajęcia realizowane były wg poniższego harmonogramu

          PONIEDZIAŁEK 21. 10. 13 – W ŚWIECIE ROŚLIN I ZWIERZĄT

          Różnorodność biosfery na kuli ziemskiej, oglądanie krótkich filmów przyrodniczych, albumów, książek, zdjęć roślin i zwierząt. Szukanie informacji o wybranych roślinach i zwierzętach. Rozwiązywanie zagadek, krzyżówek i rebusów dotyczących nazw roślin i zwierząt. Wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką na temat: Zwierzęta dziko żyjące.

          WTOREK 22. 10. 13 – W PARKU

          Rośliny jako źródło pokarmu dla zwierząt. Wycieczka do parku, odbijanie kory drzew, nazwy drzew liściastych i iglastych orz ich owoców. Rozwiązywanie różnorodnych zadań utrwalających nazwy drzew i ich owoców. Oglądanie przez lupę i pod mikroskopem fragmentów zebranych na wycieczce okazów roślinnych.
          Nauka wybranej piosenki o tematyce przyrodniczej.

          ŚRODA 23. 10. 13 – SŁOŃCE NASZĄ GWIAZDĄ

          Planety Układu Słonecznego, Słońce naszą gwiazdą, źródłem światła i ciepła na Ziemi. Przeprowadzone doświadczenia obrazującego pozyskiwanie energii słonecznej. Pokaz zgromadzonych pomocy dydaktycznych przedstawiających model Układu Słonecznego oraz budowy Ziemi. Gry dydaktyczne utrwalające wiadomości na temat Ziemi oraz innych planet. Słoneczny tor przeszkód – zabawy ruchowe utrwalające nazwy planet.

          CZWARTEK 24. 10. 13 – W POWIETRZU

          Przeprowadzenie doświadczeń sprawdzających właściwości powietrza. Rozmowa na temat skutków zanieczyszczenia powietrza, sposobów oczyszczania i ochrony przed zanieczyszczeniami. Siła wiatru jako alternatywne źródło energii – przeprowadzenie doświadczenia. Obserwowanie pogody, pomiar temperatury powietrza, siły i kierunku wiatru – przyrządy zgromadzone w klatce meteorologicznej.

          PIĄTEK 25. 10. 13 – ROŚLINY I ZWIERZĘTA LEŚNE

          Przygotowanie części artystycznej podsumowującej realizację programu Nasza Planeta Ziemia oraz wystawy zdjęć i prac plastycznych.
          Międzyszkolny konkurs – Rośliny i zwierzęta leśne:
          - konkurs sprawdzający znajomość roślin i zwierząt leśnych
          - konkurs plastyczny: „Jak dbam o przyrodę”
          - konkurs: „Śmieciowa moda” – zaprojektowanie ekologicznego stroju z dostępnych materiałów.

           

          Na zakończenie wszystkich działań 25 października odbyło się podsumowanie projektu razem z międzyszkolnym konkursem ekologicznym.

          W ramach konkursu odwiedziły nas: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 12 i Szkoła Podstawowa nr 13. Konkursy przeprowadzane były jednocześnie i był to: konkurs plastyczny ph. Jak dbam o przyrodę, konkurs wiedzowy ph. Czy znasz rośliny i zwierzęta  i konkurs śmieciowa moda. Wszyscy uczestnicy ciężko pracowali, by wykazać się jak największą wiedzą i umiejętnościami.

          W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Katarzyna Kowalska z SP 9, II - Jakub Zarzycki z SP13, III - Julita Banaszczyk z SP4.

          W konkursie wiedzowym I miejsce zajęli Bartosz Musiał i Anna Kostusiak z SP 13, II m - Zuzanna Stępień i Nikola Borowczyk z SP 4 i IIIm - Maja Banaszczyk i Krystya Wesołowska z SP 12.

          W konkursie śmieciowej mody I miejsce zejęli - Julia Kęsy, Martyna Zielińska i Maja Szafrańska z SP 13, II m - Małgorzata Czapla, Alicja Rupieta i Julia Janda z SP9, IIIm - Jagoda Berencz, Izabela Opala i Klaudia Robak z SP 3.

          Nagrody w w/w konkursach zostały ufundowane dzięki wsparciu WFOŚiGW w Łodzi oraz Prezydenta Miasta Bełchatowa.