Media – wróg czy przyjaciel?
Porady dla Rodziców o korzystaniu z mediów przez dzieci
Katarzyna Bąkowicz (komunikolog, medioznawca)
Środki masowego przekazu są jednym z ważniejszych źródeł informacji o świecie, elementem rozrywki czy miejscem do zawierania nowych znajomości. Ich dynamiczny rozwój w ostatnich latach, upowszechnienie Internetu, a także postęp technologiczny spowodowały, że spędzamy coraz więcej czasu przed telewizorem, komputerem czy smartfonem. Warto wiedzieć jak mądrze korzystać z mediów, aby przynosiły one pożytek, a nie były tylko złodziejem czasu.
- Nie zabraniaj dziecku korzystać z mediów. Są one potężnym źródłem wiedzy i informacji. Wikipedia ma obecnie większy zasób naukowo potwierdzonych haseł, niż największa na świecie Encyklopedia Britannica!
- Nie mów dziecku, że media to zło. Naucz je z nich korzystać. Jak z każdym narzędziem, trzeba umieć je obsługiwać. Usiądźcie razem przed telewizorem lub komputerem i na przykład razem poszukajcie ciekawego filmu lub programu.
- Rozmawiaj z dzieckiem o mediach. Zapytaj co ono najchętniej ogląda lub czyta, na jakie strony wchodzi. W ten sposób nie tylko poznasz zainteresowania swojego dziecka, ale również zauważysz czy nie robi czegoś niewłaściwego. Nie szpieguj, tylko rozmawiaj!
- Pokaż dziecku w jaki sposób Ty korzystasz z mediów, czego w nich szukasz i czego ciekawego się dowiadujesz. Może czytasz jakieś ciekawe blogi, dzięki którym planujesz wakacje albo oglądasz programy o gotowaniu?
- Zapytaj dziecko o ulubionego jutubera. Niech opowie Ci, co mu się w nim podoba, co mu imponuje. Może gwiazda Internetu ma jakieś ciekawe hobby, które Twoje dziecko też mogłoby rozwijać?
- Obejrzyj razem z dzieckiem kilka odcinków jego ulubionego serialu. Porozmawiajcie o wartościach, jakie są w nim pokazane. Seriale to ważny nośnik treści społecznych. Wytłumacz to dziecku.
- Pokaż, że z mediów można czerpać konkretną wiedzę. Programy informacyjne, czy publicystyczne to „gotowiec” na lekcje wychowania o społeczeństwie lub historii. Pozwalają zrozumieć i przyswoić więcej, niż pamięciowa nauka dat, czy nazwisk.
- Wytłumacz dziecku, że nie wszystko co jest w mediach to prawda. Powiedz mu o zjawisku fake newsa, czyli fałszywych wiadomości. Pokaż strony internetowe lub programy, które są fikcyjne lub zawierają niesprawdzone informacje (na przykład wiadomości o śmierci gwiazd, które nadal żyją).
- Naucz dziecko odróżniać treści prawdziwe od fałszywych. Wytłumacz, że prawdziwa informacja zawsze jest potwierdzona w rzetelnych źródłach (serwisach informacyjnych, publikacjach naukowych, wywiadach).
- Media to nie wszystko. Wyjdź z dzieckiem na spacer, spędź z nim czas na zewnątrz, bez smartfona, komputera czy telewizora.