• "Twoje Dane - Twoja Sprawa"

• O programie

Działania edukacyjne i podnoszenie świadomości społecznej są bardzo ważną częścią działalności Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) kładzie szczególny nacisk na ochronę prywatności i danych osobowych dzieci we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wsparciem dla tego zadania jest z powodzeniem realizowany na terenie całego kraju ogólnopolski program edukacyjny „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka w celu podniesienia kompetencji nauczycieli oraz kształtowania świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów.

Partnerem wspierającym program jest Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

• "Warto wiedzieć..."

•               Crawler – oprogramowanie, które przeszukuje publiczne czaty w poszukiwaniu danych osobowych.
                        Crawlery mogą przetwarzać dane z ogromnej ilości czatów jednocześnie.

1. Doxxing – jest czynnością publicznego dostarczania danych o osobie lub organizacji, zwykle za pośrednictwem Internetu. Termin ten używany jest zamiennie w odniesieniu zarówno do pozyskiwania tych informacji z publicznych baz danych i mediów społecznościowych (takich jak Facebook), jak również do publikowania prywatnych informacji uzyskanych za pośrednictwem działań przestępczych(takich jak hacking i inżynieria społeczna) lub podstępem. Pozyskiwanie i dostarczanie wcześniej opublikowanych materiałów  podlegać może przepisom dotyczącym stalkingu i zastraszania.
          2. Streaming In Real Life – to rodzaj streamingu, który charakteryzuje się tym, że zamiast nagrywać z domu, robimy to za pomocą przenośnych urządzeń. Transmisja IRL to transmisja na żywo, w której twórcy treści dzielą się swoim codziennym życiem z publicznością. Twitch jest najpopularniejszym oprogramowaniem  do tego rodzaju streamingu. Oprócz Twitcha, streaming IRL stał się ostatnio popularny na innych platformach, takich jak YouTube i Facebook.
          3. Dane osobowe -to  wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”). Możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej. Poszczególne informacje, które w połączeniu ze sobą mogą prowadzić do zidentyfikowania tożsamości danej osoby, także stanowią dane osobowe.
          4. Streaming – technologia przesyłania dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym przy użyciu internetu. Pozwala na nadawanie relacji na żywo lub odtwarzanie nagrań. Widzowie streamów mogą brać udział w konwersacjach na czacie, dokonywać wpłat na rzecz prowadzących streamy lub brać udział w ankietach. Popularną formą streamingu jest gra na komputerze lub konsoli w czasie rzeczywistym opatrzona komentarzem gracza.